Bağcılık, tarım ve çiçek yetiştiriciliğinde son derece faydalı olan solucan gübresinin kullanımı son yıllarda arttı. Nitekim solucan gübresinin kullanımı, diğer hayvansal gübrelere kıyasla hem toprağın canlılığı hem ürünün verimliliği açısından büyük fark göstermiştir. Solucan gübresinin tarıma sağladığı bu denli faydadan dolayı, amatör ve profesyonel yetiştiricilik yapan birçok kişi solucan gübresi hakkında bilgi aramaya başladı. Solucan gübresi ile ilgili bilgi almak isteyenlerin sıklıkla merak ettiği konulardan bir tanesi de solucan gübresinin içeriğidir. Biz de Akköylü olarak bu doğrultuda bilgilendirici bir blog yazısı hazırlamak istedik. Solucan gübresinin içindeki elementler ile ilgili bilgi almak isteyenler için faydalı bir blog yazısı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Solucan Gübresinin İçindeki Maddeler

Solucan gübresi içeriği ile ilgili bilgi almak isteyenler için, hiç vakit kaybetmeden solucan gübresinin içerik değerleri ile ilgili bilgiler vermeye başlayalım. Öncelikle solucan gübrelerinin içerikler ile ilgili detaylara girmeden önce, solucan gübrelerinin tamamen organik olduğunu hatırlatmakta fayda vardır. Nitekim tarıma büyük fayda sağlamasının ana sebeplerinden bir tanesi de budur. Solucan gübresinin içeriği ile ilgili detaylara baktığımızda ise; yüksek oranda aktif biyolojik bakteri, enzim, bitkisel madde ve hayvan gübresi kalıntılarına ve solucan kozalarının (nemliyken) biyolojik karışımını içerdiğini söyleyebiliriz. Oluşan solucan gübresi suda çözülebilen bitki besinleri açısından son derece zengindir. Ortalama olarak toprağın üst kısmından %50 daha fazla humus içeriğine sahip olur. Dolayısıyla daha önce de belirttiğimiz gibi solucan gübreleri organik ürünlerdir. Solucanların yedikleri kompost, doğal yollardan dışkı olarak ortaya çıkar ve bu dışkıdan toprak zenginleştirici bir gübre ortaya çıkar.

Katı ve sıvı solucan gübresi içeriği, sahip olduğu maddeler açısından %99 oranında saftır. Solucan gübrelerinin içeriği pH değeri açısından oldukça yüksek kalitelidir. pH değerinin yüksek olması, solucan gübrelerinin nemi koruması açısından oldukça faydalıdır. Solucan gübresi, içeriği sayesinde toprağın nitrojen, kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, potas gibi maddeler açısından oldukça zengin olmasını destekler. Bunlara ek olarak solucan gübresi içeriği sayesinde mangan, çinko, bakır, Kobalt, Demir, boraks, karbon maddeler açısından da toprağa zenginlik katar. Solucan gübresinin içeriğinde yer alan minerallerin suda çözülme şekli ise tam da bitkilerin ihtiyaç duyduğu formda ve orandadır. Solucan gübresinin içeriğinde birçok faydalı bakteri ve organizma da yer almaktadır. Solucan gübrelerinin içeriğindeki bu faydalı bakteri ve organizmalar, bitkilerin ve diğer ürünlerin topraktan alması gereken gerekli besinleri alabilmesini kolaylaştırır. Solucan gübresinin içindeki elementler; kesinlikle zararlı mikroorganizmalardan, ot tohumlarından, parazit yumurtalarından ve benzeri zararlı maddelerden meydana gelmemektedir. Dolayısıyla tamamen organik olan solucan gübresini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Solucan Gübresinin İçindeki Elementler

Solucan gübresi içeriği ile ilgili detaylı bilgiler vermemizin ardından, kısa bir tablo halinde de solucan gübresindeki elementleri sizlere sunabiliriz.

İÇERİK SİMGE BİRİM MİKTAR
Organik Madde % 40-55
Humik Madde % 15-25
PH 7,5-9,5
Nem % 20-30
Toplam Azot N % 1,5-2,5
Toplam Fosfor P205 % 1,0-2,0
Toplam Potasyum K20 % 1,5-2,5
Kadmiyum Cd mg/kg 1,46
Bakır Cu mg/kg 67,91
Nikel Ni mg/kg 29,89
Kurşun Pb mg/kg 55,35
Çinko Zn mg/kg 131,8
Civa Hg mg/kg Yok
Krom Cr mg/kg 26,05
Kalay Sn mg/kg Yok

Antalya’da solucan gübresi üreticiliği yapan Akköylü olarak hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Yazı boyunca solucan gübresi içeriği ile ilgili bilgi almak isteyenlere yönelik bilgiler sunduk. Solucan gübresinin içindeki elementler hakkında daha fazla bilgi almak istemeniz halinde bizlerle iletişime geçebilirsiniz.